top of page

Projekts "Ceļā uz "Latviešu grāmatai 500" Latvijas reģionos"

Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar reģionu bibliotēkām uzsāk īstenot Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu "Ceļā uz "Latviešu grāmatai 500" Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad", iekļaujoties 2023. gada notikuma cikla "Latviešu grāmatai 500" tēmā – grāmatu un ideju izplatīšana un izdošana, īpaši izceļot latviešu izdevēja Anša Gulbja 150. gadadienu.

Projekta mērķis ir izgaismot grāmatniecības procesus un notikumus Latvijas reģionos:

1873. gadā Jelgavā grāmatveikalu ar lasāmbibliotēku atvēra pirmais latviešu tautības izdevējs Heinrihs (Indriķis) Alunāns (1835–1904), 1873. gadā Rūjienā tika atvērta vēl viena latviešu grāmatu tirgotava, kuras īpašnieks bija grāmatsējējs, grāmattirgotājs un izdevējs Jānis Alksnis (1818–1912), 2023. gadā apritēs 170 gadu, kopš iznācis Krišjāņa Valdemāra (1825–1891) sastādītais rakstu krājums "300 stāsti" (iznāca Liepājā 1853. gadā), kurā pirmoreiz latviešiem tika plaši izskaidrota bibliotēku nozīme izglītībā un pausts aicinājums veidot bibliotēku tīklu. Izgaismot izcilu personību ietekmi uz attiecīgu Latvijas reģionu – Smārdē dzimis Ansis Gulbis (1873–1936) – viens no nozīmīgākajiem un vērienīgākajiem grāmatizdevējiem Latvijas grāmatniecības vēsturē, Lugažos dzimis ievērojamais Valkas grāmatizdevējs, fotogrāfs, sabiedriskais darbinieks Jānis Rauska (1873–1967). 1906. gadā Rauska atvēra grāmattirgotavu Valkā. Ceraukstē dzimis ievērojamais latviešu bērnu un jauniešu grāmatu un periodikas izdevējs, pedagogs un tulkotājs Andrejs Jesens (1873–1958).


Laika posmā no 2023. gada aprīļa līdz decembrim Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Jelgavas, Valmieras, Bauskas, Valkas, Liepājas, Limbažu un Daugavpils reģiona galvenajām bibliotēkām organizēs plašu pasākumu programmu ar daudzveidīgām norisēm:

  • aprīlī Rūjienā notiks pasākums "Rūjienieši – mācītāji, grāmatizdevēji un apgaismotāji";

  • maijā Limbažu Galvenajā bibliotēkā notiks konference "Izdevējdarbība Limbažos un apkārtnē cauri gadsimtiem";

  • No 22. maija līdz 28. maijam Jelgavas pilsētas bibliotēkā darbosies "Tējnīca pie Allunan Indriķ", kas būs iekārtota atbilstoši 1873. gada lasāmbibliotēku noskaņai;

  • jūlijā notiks priekšlasījumi Indriķa dienā Rubenes baznīcas Draudzes namā;

  • septembrī Latgales Centrālajā bibliotēkā notiks konference "Latgales grāmatnieku un literātu devums Latvijas grāmatniecībā";

  • novembrī notiks Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas gadskārtējā konference;

  • novembrī Valkā notiks pēc Jāņa Rauskas apgādā izdotā kalendāra parauga veidotā 2024. gada kalendāra prezentācija;

  • novembrī Bauskā notiks Andrejdienas lasījumi un video esejas "Andreja teciņas" pirmizrāde;

  • 7. un 8. decembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā klātienē un tiešsaistē notiks starptautiska zinātniskā konference "Izdevējdarbība un nācija". Konference veltīta izdevēja Anša Gulbja 150. jubilejai.

Par katru norisi tiks sagatavota detalizēta informācija ar izvērstu programmu.


Paralēli šim projektam visa gada garumā Latvijā tiek rīkotas dažādas aktivitātes, kas veltītas tekstu izplatības un izdevējdarbības vēsturei. Rīgas Centrālā bibliotēka 6. jūnijā rīko konferenci "Helmaram Rudzītim 120", kas veltīta ievērojamā latviešu grāmatizdevēja Helmara Rudzīša (1903–2001) jubilejai. Vairāk par Helmaru Rudzīti un viņa izdevniecības izveidoto kolekciju "Grāmatu draugs" uzzini video esejā ŠEIT.


Aicinām sekot līdzi jaunumiem un aktivitātēm Latvijas Bibliotēku portāla sadaļā "Latviešu grāmatai 500", kā arī tīmekļvietnē www.gramatai500.lv.


Papildu informācija: Evija Vjatere Bibliotēku attīstības centra vadītāja Latvijas Nacionālā bibliotēka E-pasts: evija.vjatere@lnb.lv

Comments


bottom of page