Vācu filozofa Imanuela Kanta (1724–1804) trīssimto dzimšanas dienu 2024. gadā svin grāmatnieki, filozofi un visi, kam rūp apgaismības ideju turpinātība mūsdienu pasaulē. Dažiem Kants ir autoritāte jautājumos par morāli, spriestspēju un racionālu saprātu. Citiem viņa darbi ir iegansts strīdiem un tradicionālo priekšstatu pārvērtēšanai. Vēl citiem – teksti, kas iedveš bijību, bet kurus tā arī nav izdevies sākt lasīt vai izlasīt līdz galam. Lai no jauna atklātu klasiķu vērtību, ir nepieciešams tiem pietuvoties. Kanta vārds tiks bieži pieminēts arī Rīgā – pilsētā, kurā tika publicēti viņa nozīmīgāko darbu pirmizdevumi.
Kants savus nozīmīgākos darbus – tostarp “Tīrā prāta kritiku”, “Praktiskā prāta kritiku” un “Spriestpējas kritiku” – izdeva Latvijā. Viņa izdevēji bija Johans Frīdrihs Hartknohs Jelgavā un Rīgā, Johans Jākobs Frīdrihs un Fransuā Teodors Lagards Liepājā.
Kanta brālis Johans Heinrihs Kants lielāko daļu mūža pavadīja Kurzemē, kur strādāja par mācītāju.
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā glabājas ebreju apgaismības pārstāvja Īzaka Ābrahama Oihela veikti Kanta lekciju pieraksti.
Kanta skolnieks Gotlobs Benjamins Ješe strādāja par mājskolotāju Kurzemē, vēlāk kļuva par profesoru Tērbatas Universitātē.
Gan Kanta filozofiskais draugs un kritiķis Johans Georgs Hāmanis, gan skolnieks un tautu mantojuma atklājējs Johans Gotfrīds Herders uzturējušies Latvijā un sekmējuši Kanta kontaktus ar domubiedriem Rīgā un Jelgavā.
Aktuālie notikumi
Par godu Kanta jubilejai radīta īpaša foto sērija, kuras mērķis ir atspoguļot LNB krājumā esošās grāmatas.
Attēlā: Immanuel Kant.
Critik der reinen Vernunft.
Riga: Johann Friedrich Hartknoch, 1781.
LNB RW2/1205
Arhīvs: norises, idejas, resursi
Uzsākam Kanta jubilejas gadu
2024. gada 25. augustā Herdera laukumā pasākumā “Herders: cilvēks un Zeme” tika atzīmēta filozofa un teologa Johana Gotfrīda Herdera 280. dzimšanas diena, kurā kopā ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes pētniekiem Prof. Dr. phil. Raivi Bičevski, Dr. phil. Mārtiņu Boiko, Dr. phil. Elvīru Šimfu piedalījās arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas pētniecības vadītājs Dr. philol. Pauls Daija un vadošā pētniece Dr. philol. Beata Paškevica.
Raivis Bičevskis uzsver – Herdera idejām ir liela nozīme nacionālas kultūras attīstībā, dziļākā izpratnē par tautas mantojumu un kultūru, kas ir pamats nacionālai valstij. Beata Paškevica norāda, ka tieši Herders pirmais izcēlis latviešu tautasdziesmu tekstu estētisko vērtību un būtu dēvējams arī par "Dainu vectēvu".
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās diskusija
“Johans Gotfrīds Herders: no pasaules atpakaļ Rīgā”.
Kanta jubilejas gada ciklu organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka
Partneri un atbalstītāji: Latvijas Universitāte, Gētes institūts Rīgā, Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, centrs "Domus Rigensis", Vācijas Federatīvās republikas vēstniecība Latvijā, Latvijas Zinātnes padome, LR Kultūras ministrija, LR Izglītības un zinātnes ministrija, Tartu Universitāte, Johannesa Gūtenberga Maincas Universitāte, Kanta biedrība Maincā.
Pasākumi norit programmā "Latviešu grāmatai 500". Pētniecība tiek īstenota projektā "Grāmata un sabiedrība Latvijā: Eiropas dimensija un kultūras pārmaiņas" (LZP-2023/1-0263).