top of page

Diskusija "Grāmata. Forma. Stabilitāte"

2023. gada 20. decembrī Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) notika Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) rīkota diskusija "Grāmata. Forma. Stabilitāte" par grāmatas formas nemainīgumu cauri laikiem un tās materialitātes īpašo nozīmi mūsdienās.Grāmata vienmēr ir bijusi kas vairāk par tekstu. Diskusija paplašināja priekšstatu par tās daudzšķautņaino dabu, izceļot formas, materialitātes un estētikas nozīmi. Grāmatas forma vairāku gadsimtu garumā palikusi gandrīz nemainīga par spīti jaunām tehnoloģijām, digitalizācijai, mainīgām lasītāju vēlmēm un mūsdienu grāmatu dizaineru rīcībā esošajam milzīgajam līdzekļu arsenālam. 15. un 16. gadsimtā nostiprinātie grāmatu veidošanas principi – tipografikas, maketēšanas un teksta lasāmības jautājumi – saglabā savu nozīmi arī mūsdienās.


Diskusijā varēja iepazīt vairāku nozaru pārstāvju redzējumu par cilvēka, tehnoloģijas un materiāla saspēli dažādos grāmatas ražošanas posmos.

Sarunā piedalījās LMA docents, mākslinieks Armands Zelčs, uzņēmuma "Arctic Paper" pārstāve Lolita Butāne, LNB Speciālo krājumu departamenta direktore Dagnija Baltiņa. Sarunu vadīja Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektore Ieva Bečere.


Pēc diskusijas visiem interesentiem bija iespēja aplūkot LMA Grafikas dizaina studentu darbu skati, kā arī īpaši atlasītu uzņēmuma "Arctic Paper" grāmatu izlasi.


Pasākums notika, gatavojoties izstādei "Teksts mūs neinteresē", kas LNB būs skatāma no 2024. gada 18. janvāra. Izstāde pievēršas grāmatas materialitātei, tās formas nemainīgumam cauri laikiem, tajā būs skatāmi Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna darbi.


Pasākums notika latviešu grāmatas piecsimtgadei veltītu lasījumu programmas ietvaros ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.


Papildu informācija:

Ineta Vaivode

Pētniecības un interpretācijas centra projektu vadītāja

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Comments


bottom of page