top of page

"Lasāmvietas. Ceļvedis pa lasīšanas vietām 20. gs. sākuma Rīgā” atvēršana un ekskursija pilsētvidē

2022. gada 4. novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) Rīgas Grāmatu svētku ietvaros notika LNB izdevuma “Lasāmvietas. Ceļvedis pa lasīšanas vietām 20. gs. sākuma Rīgā” atvēršana un viktorīna. Savukārt dienu vēlāk bija iespējams piedalīties ekskursijā pa lasīšanas vietām pilsētvidē.


Izdevums, kas tapis notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, aicina ikvienu iepazīties ar Rīgas grāmatmīļu un profesionālu grāmatnieku ikdienu pirms 100 gadiem. Ceļvedī saistošā, populārzinātniskā formātā sniegta informācija par 20. gs. pirmās puses bibliotēkām, grāmatnīcām, preses kioskiem, izdevniecībām, tipogrāfijām un citiem ievērojamiem un interesantiem objektiem. Lasāmzāle kinoteātrī, bibliotēka šokolādes fabrikā un tipogrāfija pirmajā Rīgas debesskrāpī – tie ir tikai daži pieturas punkti pastaigā pa Rīgas lasāmvietām. Faktus izdevumā papildina vēsturiski foto no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Rīgas Centrālās bibliotēkas, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja un Latvijas Nacionālā arhīva krājumiem un digitālajām kolekcijām.


Izdevuma atklāšanas ietvaros notika saruna ar ceļveža idejas un satura autori LNB Periodikas lasītavas galveno bibliogrāfi fondu izpētes jomā Kristinu Papuli un viktorīna ar iespēju laimēt notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” suvenīrus. Visi pasākuma dalībnieki kā pirmie bez maksas varēja saņemt savu ceļveža eksemplāru. Pēc atklāšanas ceļveži ikvienam interesentam bez maksas ir pieejami LNB 1. stāvā pie pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā”. Ceļvedi veidojuši: Kristina Papule (ideja, saturs), Anita Smeltere (saturs), Jana Dreimane (saturs un konsultācijas), Viesturs Zanders (konsultācijas) un Laura Lukeviča (dizains).


Savukārt 5. novembrī LNB aicināja piedalīties ekskursijā pilsētvidē un uzzināt par lasīšanas nozīmi cilvēka ikdienā pirms simts gadiem un šodien.


Pastaigas ietvaros varēja aplūkot vietas, kas saistītas ar latviešu grāmatniecības vēsturi, tostarp dažas no ceļvedī “Lasāmvietas” pieminētajām ēkām. Galvenais varonis šajā pastaigā – drukāts vārds latviešu valodā 20. gadsimta pirmajā pusē.

Ekskursijas dalībnieki bija aicināti gan dalīties savā pieredzē, gan iesaistīties lasīšanā. Ekskursiju vadīja muzejpedagoģe un viena no “Lasāmvietu” ceļveža satura autorēm Anita Smeltere. Tikšanās bezmaksas ekskursijai bija pie Stacijas laukuma pulksteņa. Pastaigas garums aptuveni 1 stunda un 30 minūtes. Noslēgums pie Laimas pulksteņa. Ekskursijas mērķauditorija: nesteidzīgi pieaugušie


Ceļvedis un ekskursija tapuši ar Latvijas Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.Lasāmvietas DIGITĀLS
.pdf
Download PDF • 7.12MBComments


bottom of page