top of page

Virtuālā novadpētniecības izstāde "Teodors Līventāls. Bibliotēku darba entuziasts"

Par godu bibliogrāfa, grāmatnieka un sabiedriskā darbinieka Teodora Līventāla (1882–1956) jubilejai, Jēkabpils novada Galvenā bibliotēka ir sagatavojusi virtuālo izstādi "Teodors Līventāls. Bibliotēku darba entuziasts".

Viens no aktīvākajiem Latvijas bibliotekārās dzīves dalībniekiem 20. gadsimta pirmajās desmitgadēs – Teodors Līventāls – dzimis 1882. gada 10. aprīlī Ļaudonas pagastā. Bijis ne tikai daudzu bibliotekāro jomu aizsācējs Latvijā, bet aktīvi darbojies arī grāmatu tirdzniecībā un izdošanā.


Izglītoties sācis Ļaudonas pamatskolā. Kādu laiku apmeklējis Jēkabpils pilsētas skolu (ko tomēr nav pabeidzis). Tālāk zinību alkas vedušas uz Cēsīm, Viļņu, Ārensburgu (tagad Kuresāre), Parīzi, Maskavu. Ieguvis plašu un daudzpusīgu izglītību. Bijis aktīvs sabiedriskajā dzīvē – piedalījies daudzu izglītības un kultūras biedrību darbā, bijis Rīgas pilsētas domnieks. Darbojies arī uzņēmējdarbībā, žurnālistikā un grāmatu izdošanā.

Līventāls ir autors pirmajai bibliotekāru rokasgrāmatai latviešu valodā, kura izdota 1913. gadā.

1918. gada 6. janvārī Valkā kopā ar domubiedriem izveido izglītības kooperatīvu "Kultūras balss", kas pastāv līdz pat 1932. gadam un kuram pateicoties klajā nākušas vairāk nekā 100 grāmatas, arī bibliotēku jomas profesionāļiem domātas. Kooperatīva izveidotās ceļojošās bibliotēkas un sarīkotie bibliotekāru kursi kļūst par ierosmi Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) dibināšanas sanāksmei 1923. gada 29. aprīlī. Tajā par LBB pirmo priekšsēdētāju tiek ievēlēts Teodors Līventāls.


Seko aktīvs darbs latviešu un pasaules bibliotēku vēstures pētniecībā, bibliotekāru izglītojošu kursu organizācijā un idejas virzīšanā par nozares žurnāla izdošanu. Būdams jau pensionārs, 1935. gadā Līventāls izveido jaunu uzņēmumu "Kultūras draugs", kurš nodarbojas ar antikvāru grāmatu tirdzniecību un jaunu grāmatu izdošanu. Neskatoties uz varu un iekārtu maiņām, Teodors Līventāls joprojām seko aktuālajām norisēm bibliotēku jomā.


Tomēr bagātā darba pieredze neiztur tā laika ideoloģiskās prasības un 1949. gadā Teodors Līventāls tiek arestēts par "kontrrevolucionāras" literatūras turēšanu mājās. Piespriesto 10 gadu sodu vispirms izcieš labošanas darbu nometnē Abezā (Komi republikā), vēlāk seko izsūtījums uz Karagandu, kur 1956. gada 27. martā noslēdzas Teodora Līventāla mūža gaitas.


Izstāde veidota notikumu cikla "Latviešu grāmatai – 500" ietvaros.Informāciju sagatavoja:

Rudīte Kļaviņa

Jēkabpils novada Galvenās bibliotēkas metodiķe

Commentaires


bottom of page