top of page

Virtuālā izstāde "Hernhūtiešu rokraksti"

Eiropas digitālās bibliotēkas "Europeana" platformā publicēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) radīta virtuālā izstāde "Hernhūtiešu rokraksti". Izstāde pieejama latviešu un angļu valodā.

Skangaļu Jēkaba dzīvesstāsts. Foto: Reinis Hofmanis


Latvijā hernhūtiešu kustība ir garīgās modināšanas simbols, kas iezīmēja latviešu lasītprasmes un rakstītprasmes pieaugumu. Hernhūtieši bija pirmie, kas latviešus 18.–19. gadsimtā ieveda literatūras pasaulē ne vairs kā lasītājus un klausītājus, bet gan kā rakstītājus. Hernhūtiešu rokrakstu kolekcija, kas glabājas LNB un ir pieejama "Europeana" platformā, izgaismo šīs kustības vēsturi un paplašina mūsu zināšanas par rakstīšanas un rakstīta teksta nozīmi.

Izstāde ļauj izsekot hernhūtiešu kustības stāstam un ielūkoties daudzveidīgajā rokrakstu pasaulē. Senatnīgie manuskripti tajā izgaismoti vairākās perspektīvās – gan kā slepenības ieskauta alternatīva iespiestajām grāmatām, gan arī kā žanriski bagāts un sazarots tekstu klāsts.

Virtuālās izstādes autori ir LNB vadošie pētnieki Dr. phil. Beata Paškevica un Dr. philol. Pauls Daija.


LNB hernhūtiešu rokrakstu kolekcija ir iekļauta UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā sarakstā, un tās interesantākos materiālus klātienē iespējams aplūkot izstādē "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem", kas apskatāma LNB 5. stāva izstāžu zālē līdz 2023. gada 30. jūlijam.


Virtuālā izstāde radīta LNB kā daļa no Erasmus+ programmas projekta "Kultūras mantojuma nākotne modernā Eiropā" ar programmas "Latviešu grāmatai 500" atbalstu.


Comments


bottom of page