top of page

Video eseja "Andreja teciņas" par izdevēju Andreju Jesenu

2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade. Atzīmējot rakstītā vārda nozīmi un ietekmi sabiedrībā cauri gadsimtiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) 2020. gadā uzsāka vairāku gadu notikumu ciklu "Latviešu grāmatai 500". Lai izceltu grāmatniecības daudzveidību, katram cikla gadam ir apstiprināta sava tēma. 2023. gada tēma – grāmatu un ideju izplatīšana un izdošana, īpaši izceļot latviešu izdevēja Anša Gulbja 150. gadadienu. Lai izgaismotu ar latviešu grāmatniecību saistītās vietas un personības, veicinātu sabiedrības līdzdalību un vietējās kopienas identitātes nostiprināšanos, LNB sadarbībā ar Bauskas Centrālo bibliotēku sagatavojusi video eseju par izdevēju, tulkotāju un pedagogu Andreju Jesenu (1873–1958).


Video eseja, kas veltīta izdevēja Andreja Jesena 150. gadadienai, ir ar zīmīgu nosaukumu – "Andreja teciņas", tā atsaucoties gan uz Andreja Jesena periodiskajiem izdevumiem – "Jaunības Tekas", "Mazās Jaunības Tekas" un "Mazo Teciņas", – gan uz vietu, kur video filmēts, proti, Andreja Jesena dzimtajām mājām "Rutki".


Par Andreju Jesenu stāsta Madara Maslova-Konrāde, Bauskas Centrālās bibliotēkas galvenā bibliogrāfe, un bērnības atmiņās dalās Velta Šulce (dzimusi Jesena), Andreja Jesena brālēna mazmeita.


Video tapšanā izmantoti materiāli no Bauskas muzeja, Uzvaras pamatskolas bibliotēkas un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājuma, kā arī no Andreja Jesena piederīgo ģimenes albumiem.

Video tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu LNB projekta "Ceļā uz "Latviešu grāmatai 500" Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad" ietvaros.


Comments


bottom of page