top of page

Seminārs "Pie dievišķā Homēra dzīru galda: antīkais eposs kā kultūrzīme"

2023. gada 5. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika seminārs "Pie dievišķā Homēra dzīru galda: antīkais eposs kā kultūrzīme", kas ļāva padziļinātāk iepazīt antīkos tekstus, kā arī novērtēt to tulkošanas un interpretācijas līkločus. Semināru vadīja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļas vadītāja asoc. prof. Gita Bērziņa un docente Ilona Gorņeva.

Semināra apmeklētāji varēja iesaistīties sarunā, kā arī aplūkot īpaši atlasītus izdevumus no LNB krājuma.


Līdz 2023. gada 16. novembrim LNB telpā "Retumu pasaule" (5. stāvā) skatāma krājuma izlase "Augusts Ģiezens – grūtumkalnā kāpējs", kas veltīta klasiskā filologa, valodnieka, pedagoga un antīkās literatūras tulkotāja Augusta Ģiezena (1888–1964) 135. jubilejai. Izstādes satura autore ir LNB Letonikas un Baltijas centra vadītāja Kristīne Zaļuma, dizainere – Dārta Hofmane.


Augusts Ģiezens atstājis nozīmīgu ietekmi uz antīkās literatūras tulkošanas tradīcijām Latvijā. Viņš pazīstams kā Aristoteļa "Poētikas" un Homēra "Īliadas" un "Odisejas" tulkotājs. Tulkojis arī citu antīko autoru – Aishila, Apulēja, Aristofana, Eurīpida, Hēsioda, Horācija, Katullas, Lukrēcija, Ovidija, Sofokla un Vergilija – darbus. Augusts Ģiezens darbojies kā izdevējs, sagatavojis dažādas mācību grāmatas latviešu un latīņu valodas apguvei. Viņš strādājis par pedagogu dažādās Latvijas skolās: Mālpilī, Cēsīs un vairākās skolās Rīgā. Visilgāk, turpat 25 gadus, Augusts Ģiezens nostrādājis Rīgas pilsētas 1. ģimnāzijā. Starp daudzajiem viņa skolēniem minami literatūrvēsturnieks un bibliogrāfs Valdemārs Ancītis, grāmatzinātnieks un bibliotekārs Aleksejs Apīnis, dzejnieks un esejists Andrejs Johansons, aktieris un režisors Oļģerts Kroders, režisors Varis Krūmiņš, ārsts Ilmārs Lazovskis, kā arī scenārists un aktieris Viktors Lorencs. 1920. gadā Augusts Ģiezens kā antīkās literatūras eksperts īsu laiku strādājis Valsts bibliotēkā (tagad – LNB), atlasot grāmatas nesen dibinātās Valsts bibliotēkas krājumam.


Krājuma izlase apskatāma LNB darba laikā. Ieeja bez maksas.


Krājuma izlasi un un to pavadošo semināru ciklu "Satikšanās tekstos. Antīkā literatūra un tās tulkošana latviešu valodā. Augustam Ģiezenam – 135" rīko LNB, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļa, Hellēnistikas centrs un Latīniskā kultūrmantojuma centrs.


Pasākumi notiek cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros ar Latvijas Kultūras ministrijas un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.Papildu informācija:

Kristīne Zaļuma

Letonikas un Baltijas centra vadītāja

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Tālr.: +371 67716016

Comments


bottom of page