top of page

Seminārs "Pētniecības nozīme latviskā mantojuma saglabāšana un popularizēšanā"

2023. gada 24. novembrī Talsu Galvenajā bibliotēkā notika seminārs "Pētniecības norise latviskā mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā". Seminārā ar priekšlasījumiem viesojās Dr.h.c.philol. Gundega Grīnuma, grāmatu sastādītāja Zaiga Lasenberga un biedrības "Aleksandra Pelēča lasītava" vadītājs Zigurds Kalmanis. Semināra ieraksts pieejams Talsu Galvenās bibliotēkas Facebook lapā.

Foto: Andžejs Beļevičs, Talsu Galvenā bibliotēka


Pētniecībai ir neatsverama nozīme cilvēces attīstībā. Pētnieki izgaismo līdz šim neizzinātus apgabalus, ievieš skaidrību sarežģītās tēmās, procesos un informācijas jūklī, sniedz ieguldījumu sabiedrības apgaismošanā. Savukārt grāmata ir pavediens, kas savieno prātus laikā un telpā. Grāmata aicina lasītājus pievienoties sarunai, rosina domāt, pārdomāt, saprast un raudzīties plašāk. Katra uzrakstītā lappuse ir liecība nenogurstošai vēlmei nodot savas zināšanas sabiedrībai un atstāt vērtīgus pavedienus nākotnei.


Mēs esam bagāta tauta, mūsu bagātība ir mūsu kultūra, tradīcijas, valoda, folklora un galvenais – ļaudis – tai skaitā mūsu neatlaidīgie un zinātkārie pētnieki un grāmatizdevēji. Talsu Galvenajā bibliotēkā ar priekšlasījumiem viesojās trīs ar pētniecību, valodu un grāmatām, ar Talsiem un Talsu novadu cieši saistīti lektori: Dr.h.c.philol. Gundega Grīnuma, ilggadēja izdevniecības "Zvaigzne ABC" grāmatu redaktore Zaiga Lasenberga un biedrības "Aleksandra Pelēča lasītava" vadītājs Zigurds Kalmanis.Programma:Seminārā Gundega Grīnuma sniedza plašu ieskatu par to, kā tapa Raiņa kopotu rakstu akadēmiskais izdevums 30 sējumos, stāstījumā spilgti iezīmējot ne tikai pētnieces ceļu līdz Rainim un rainoloģijai un izdevuma vadošo sastādītāju un redaktoru portretus profesionālā un cilvēciskā profilējumā, bet arī ļāva klausītājiem apjaust tā laika Latvijas sadzīves un kultūras elpu.
Zaiga Lasenberga ir novadniece, ilggadēja apgāda "Zvaigzne ABC" latviešu valodas, literatūras un mākslas redakcijas vadītāja. Zaigas Lasenbergas stāstījums klausītājus iepazīstināja ne tikai ar jaunākajiem redaktores paveiktajiem darbiem, bet arī ar redaktora un autora sadarbības metodiku un aizkulisēm, paverot priekškaru un ļaujot ieskatīties latviešu valodas bagātību apcirkņos.
Biedrības "Aleksandra Pelēča lasītava" vadītājs Zigurds Kalmanis stāstīja par biedrības pirmsākumiem un darbību, par Aleksandra Pelēča bagāto mantojumu. Pieredzes stāstā Zigurds Kalmanis uzsvēra, cik liela nozīme ir sadarbībai, entuziasmam un vēlmei izzināt un dalīties ar zināšanām.Seminārs notika Latvijas Nacionālās bibliotēkas un reģionu bibliotēku projekta "Ceļā uz "Latviešu grāmatai 500" Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad" ietvaros, papildinot pasākuma cikla "Latviešu grāmatai 500" 2023. gada tēmu par grāmatu un ideju izplatīšanu un izdošanu (izceļot izdevēja Anša Gulbja 150 gadadienu) un lai atbalstītu un aktualizētu novada vēstures izpēti, veicinātu jaunradi literārajā jomā. Projektu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.Papildu informācija:

Talsu Galvenā bibliotēka

Comentarios


bottom of page