top of page

Pasākums "Izrakt Šteinhaueru"

2023. gada 31. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika pasākums "Izrakt Šteinhaueru". Tā mērķis bija sarunu, priekšlasījumu un muzikālu priekšnesumu formātā pievērst uzmanību izcilajai, bet nepelnīti aizmirstajai Jāņa Šteinhauera (1705–1779) personībai.

Foto: Kristians Luhaers

Pirmais latviešu tautības lieluzņēmējs, politiķis, izglītotājs, muižu un zemes īpašnieks, Rīgas hernhūtiešu kustības vadītājs, cīnītājs par Rīgas latviešu tiesībām – Jāņa Šteinhauera darbības virzieni un vēriens ir apbrīnas vērti un pilnībā maina priekšstatus par latviešu tautības cilvēku dzīvi un iespējām 18. gadsimtā.

Viņš bija liela mēroga kokrūpnieks un eksportētājs, Šteinhaueram piederēja muižas un nekustāmie īpašumi, tostarp Spilves pļavas, Fosa sala, Volera muiža, Zasu muiža, Hermeliņa muiža un lielākā daļa Iļģuciema zemju. 40 gadu garumā viņš bija Rīgas, īpaši Pārdaugavas, latviešu sabiedrības līderis, kura iedibinātās tradīcijas, piemēram, Zāļu dienas svinēšana Rīgā, ir dzīvas joprojām – pēc 300 gadiem.

Kaut arī Jāņa Šteinhauera paveiktā ietekmi var atrast joprojām, viņa vārds mūsdienu sabiedrībā paradoksālā kārtā ir mazpazīstams. No pilnīgas aizmirstības tas pamazām tiek izcelts, lielā mērā pateicoties arhitektam un Šteinhauera pētniekam Pēterim Blūmam.

Pasākumā uzrunu teica LNB direktors Andris Vilks, ar priekšlasījumu uzstājās arhitekts Pēteris Blūms. Vēsturnieka, LNB vadošā pētnieka Mārtiņa Mintaura vadītā sarunā par Šteinhauera personību 18. gadsimta kontekstā diskutēja Latvijas Universitātes profesors, vēsturnieks Gvido Straube, LNB vadošā pētniece Beata Paškevica, grāmatas "Šteinhaueri un viņu laiks" autors Alvils Zauers un arhitekts Pēteris Blūms. Ar muzikāliem priekšnesumiem, kas netipiskā kombinācijā apvienoja tautas mūziku un hernhūtiešu dziesmas, uzstājās Ilga Reizniece, Zane Šmite, Ilze Grunte, savukārt Karlīna Īvāne un Amanda Patjanko spēlēja viola d’amore.

LNB kopā ar domubiedriem organizētais pasākums "Izrakt Šteinhaueru" aizsāka vairāku notikumu ciklu, kas ne tikai atjaunos sabiedrības apziņā Jāņa Šteinhauera personību un rūpēsies par viņa piemiņu, bet pagātnē meklēs arī citus iedvesmojošus, bet piemirstus varoņus.

Pirms pasākuma izstādē "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem" (LNB 5. stāva izstāžu zālē) notika ekskursija tās satura autoru Beatas Paškevicas un Paula Daijas vadībā. Ekskursijā īpašs akcents tika likts uz Jāni Šteinhaueru kā Rīgas hernhūtiešu kustības vadītāju.


Pasākuma ieraksts ir pieejams LNB Spotify un SoundCloud kanālā.

Pasākums notika cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros. Ciklu atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.

Papildu informācija: Maija Treile Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja Latvijas Nacionālā bibliotēka E-pasts: maija.treile@lnb.lv Tālr.: 29631741

ความคิดเห็น


bottom of page