top of page

Pasākums "Drukuots vuords – gaismys ceļš"

2023. gada 16. novembrī Vaboles Kultūras namā notika izglītojošs pasākums, kurā varēja uzzināt par literatūras un latgaliešu valodas lomu personības attīstībā.


Ar priekšlasījumiem uzstājās Latviešu valodas institūta vadošā pētniece, profesore, Dr.philol. Anna Vulāne, literatūrzinātnieks un rakstnieks Dr.philol. Valentīns Lukaševičs un Stendera muzeja vadītājs Miervaldis Brodovs.


Profesore Anna Vulāne pasākuma apmeklētājiem stāstīja par Antona Skrindas devumu latgaliešu rakstības attīstībā, izstāstot to vēsturisko ceļu, kādā ir veidojusies latgaliešu valoda un rakstniecība, uzsverot Antona Skrindas lomu latviešu gramatikas izstrādē. Literatūrzinātnieks, profesors Valentīns Lukaševičs klātesošajiem stāstīja par Skrindu dzimtu un tās devumu latviešu un latgaliešu literatūras un valodas attīstībā, uzsverot, ka Skrindas bija vieni no celmlaužiem latgaliešu kultūras un rakstniecības attīstībā. Miervaldis Brodovs pasākuma viesus iepazīstināja ar Gotharda Frīdriha Stendera literāro darbību un tā devumu latviešu grāmatniecībā. Stendera muzeja vadītājs līdzi uz pasākumu bija paņēmis Gotharda Frīdriha Stendera izdevumus kā, piemēram, "Bildu Ābece" (1787), "Jaunas ziņģes" (1774) u. c. darbus, kurus varēja apskatīt ikviens no klātesošajiem pasākuma apmeklētājiem.


Par muzikālo sveicienu visiem pasākuma dalībniekiem un apmeklētājiem bija parūpējies Vaboles pagasta Kultūras nama etnogrāfiskais ansamblis "Vabaļis". Klātesošos uzrunāja arī Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne, uzsverot būtisko grāmatas un rakstītā vārda lomu cilvēces attīstībā. Vaboles pamatskolas 6. klases skolnieks Ralfs Jānis Bērziņš pasākuma viesus uzrunāja ar Raiņa dzejoli "Grāmata". Pasākumu apmeklēja novada kultūras darbinieki, bibliotekāri un arī Vaboles pamatskolas skolēni.


Līdz 2023. gada 30. novembrim Skrindu dzimtas muzejā un Vaboles pagasta bibliotēkā skatāma seno grāmatu izstāde "Daugavas abi krasti satiekas".


Pasākums notika cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros.Papildu informācija:

Ilze Ozoliņa

Skrindu dzimtas muzeja vecākā speciāliste

Comentarios


bottom of page