top of page

Livonijas Indriķa dienas pasākumi Rubenē

2023. gada 16. jūlijā Kocēnu pagasta Rubenē, vietā, kur savulaik Imeras katoļu priesteris Indriķis (Henricus de Lettis) sarakstīja bagātīgāko no vēsturiskajiem pirmavotiem par tagadējās Latvijas un Igaunijas teritoriju – Indriķa Livonijas hroniku – jau astoto reizi norisinājās tradicionālā Indriķa diena. Dienu ievadīja dievkalpojums, bet pēcpusdienā, atzīmējot Indriķa dienu un latviešu grāmatniecības piecsimtgadi, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Valmieras bibliotēku aicināja interesentus uz diviem priekšlasījumiem Rubenes baznīcā.

Foto: Gustavs Māziņš


Pirmais izskanēja LNB Letonikas un Baltijas centra vadītājas Kristīnes Zaļumas priekšlasījums "Vidzemnieks Harders Rubenē". Tajā izgaismojās grāmatniecības atspulgi Vidzemes lauku gaisotnē 18. gadsimta beigās un tika izceltas tā laika Rubenes personības, ievērojamākā no kurām, neapšaubāmi, bijis Rubenes draudzes luterāņu mācītājs Kristofs Harders, nereti dēvēts arī par "Vidzemes Stenderu". Par to liecina fakts, ka Ķieģeļmuižas–Rubenes spiestuve pastāvēja 16 gadus (1780–1796). No tur iespiestajiem 22 darbiem, 19 bija latviešu valodā, tostarp kalendāri un ābeces.


Savukārt priekšlasījumā "Par skaisto un sarežģīto: pavārgrāmatas Latvijā" ēdiena kultūras pētniece Astra Spalvēna atklāja pavārgrāmatu zināmās un mazāk zināmas aizkulises, jo jau vairāk nekā 200 gadus iznāk arvien jaunas latviešu pavārgrāmatas. Vienlaikus tiešajam uzdevumam tās kalpojušas kā laikmeta pārmaiņu spogulis: jaunu produktu un tehnoloģiju ienākšana, jaunas estētiskās tradīcijas un izmaiņas vērtību sistēmā. Kā pirmo lektore minēja 1795. gadā Kristofa Hardera tulkojumā izdoto "Tā pirmā pavāru grāmata no vāces grāmatām pārtulkota" (2018. gadā, pateicoties Vidzemes plānošanas reģiona atbalstam, ir veikts tās pilna apmēra pārveidojums latviešu valodā no vecās drukas jeb fraktūras uz jaunās ortogrāfijas formu. Pārveidojumu gatavojot, saglabāts tulkotāja Kristofa Hardera lietotais oriģinālais izteiksmes veids). Priekšlasījums lika aizdomāties par pavārgrāmatu ceļu cauri gadu simtiem: no padomiem maltīšu gatavotājiem kungu virtuvēs līdz globālajai gardēžu kultūrai 21. gadsimtā.


Pēc priekšlasījumiem ikviens tika aicināts uz radošo darbnīcu un mielastu, savukārt Indriķa dienas izskaņā skanēja koncerts, kurā piedalījās Ingus Ulmanis, Aigars Voitišķis un Rolands Beļēvičs.


Priekšlasījumi notika Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta "Ceļā uz "Latviešu grāmatai 500" Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad" ietvaros.Informāciju sagatavoja:

Anita Apine

Valmieras bibliotēkas vecākā bibliotekāre, eksperte

Комментарии


bottom of page