top of page

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāts notikumu cikla "Latviešu grāmatai 500" vides objekts

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva ātrijā atklāts vides objekts, kas veltīts notikumu cikla "Latviešu grāmatai 500" popularizēšanai. Objekts veidots kā divas kvadrātiekavas, kas sasaucas ar cikla vizuālo simboliku.

Vides objekts LNB tika atklāts 8. novembrī – datumā, ar kuru pirms gandrīz 500 gadiem saistītas rakstiskās liecības par pirmo iespiesto izdevumu latviešu valodā. Pirms vairāk nekā 500 gadiem Rīga pārņēma Mārtiņa Lutera sludinātās protestantisma idejas. Katoļu rituālus baznīcās nomainīja luterāņu dievkalpojumu kārtība. Visdrīzāk tieši Lutera apraksts tika izmantots, tulkojot jauno protestantiskās kalpošanas kārtību latviešu valodā. Pamatoti tiek pieņemts, ka 1525. gadā tā tika iespiesta Vitenbergā, no kurienes gada nogalē šī izdevuma metienu vairākās mucās bija plānots ar kuģi caur Lībeku nogādāt Rīgā. Lībekā tolaik valdīja katoļticība, un tās rāte, uzzinājusi par to, ka pilsētā atrodas protestantiski izdevumi, pavēlēja mucas ar grāmatām iznīcināt. Līdz mūsdienām Lībekas arhīvā ir saglabājies ar 1525. gada 8. novembri datēts lēmums par šo grāmatu sadedzināšanu.

Cikla "Latviešu grāmatai 500" vides objektā iespējams skatīties un klausīties 12 tematiskus video, kas skaidro dažādos notikumu cikla vēsturiskos aspektus, kā arī runā par latviešu grāmatas un grāmatniecības nozīmīgumu mūsdienās.


Vides objekta idejas autore ir LNB dizainere Madara Lesīte-Volmane.


Video tapšanā piedalījušies: LNB direktors Andris Vilks, LNB Speciālo krājumu departamenta direktore Dagnija Baltiņa, LNB vadošie pētnieki Pauls Daija, Gustavs Strenga un Mārtiņš Mintaurs, kā arī LNB Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja Maija Treile, rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris, notikumu cikla projektu vadītāja Linda Bērziņa, LNB dizaineres Madara Lesīte-Volmane un Anete Krūmiņa, radio raidījuma "Grāmatai pa pēdām" vadītāja Laima Slava un Bauskas Centrālās bibliotēkas galvenā bibliogrāfe Madara Maslova-Konrāde.


Vides objekts apskatāms LNB darba laikā.Papildu informācija:

Ieva Gundare

Komunikācijas departamenta direktore

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Comments


bottom of page