top of page

Krājuma izlase "Bites, bakas, kartupeļi. Praktisko padomu grāmatu pirmsākumi"

No 2023. gada 9. marta līdz 20. maijam Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) telpā "Retumu pasaule" (5. stāvā) būs apskatāma krājuma izlase "Bites, bakas, kartupeļi. Praktisko padomu grāmatu pirmsākumi". Atklāšana 9. martā plkst. 16.00. Ieeja bez maksas.

Padomu grāmatas par to, kā labāk dzīvot, nesaslimt, nopelnīt daudz naudas, ir populāras ne tikai mūsdienās – to pirmsākumi latviešu grāmatniecībā meklējami pirms vairāk nekā divsimt gadiem, apgaismības laikmetā. Kā latvieši apguva jaunākās atziņas lauksaimniecībā, finanšu pratību, kulināriju, veselības profilaksi un daudz citu noderīgu iemaņu – atbildi uz šiem jautājumiem sniedz ieskats 18.–19. gadsimta praktisko padomu grāmatās, kas aplūkojamas krājuma izlasē.

Mācītāju, muižnieku, ierēdņu, ārstu sarakstītās grāmatas aptver plašu tēmu klāstu, sākot ar padomiem cūkkopībā, biškopībā, kartupeļu audzēšanā, līdz pat merino aitu kopšanai un baku potēšanai. Tās demonstrē mazāk pazīstamu šķautni apgaismības laikmeta grāmatniecībā un ļauj ielūkoties latviešu zemnieku un muižu kalpotāju ikdienas pasaulē. Pārlūkojot pirmās grāmatas šajā žanrā, atklājas ne tikai jaunu saimniekošanas metožu piedāvājums, bet arī pārmaiņas grāmatas funkcijās. No sakrāla priekšmeta grāmata kļuva par palīgu praktiskajā ikdienas dzīvē.


Par to, kāpēc tapa šīs grāmatas, kāda ir to nozīme grāmatniecības vēsturē un kādas ir paralēles starp praktiskiem padomiem pagātnē un mūsdienās, krājuma izlases atklāšanas pasākumā 9. martā plkst. 16.00 sarunāsies krājuma izlases satura autori, LNB vadošie pētnieki Pauls Daija un Beata Paškevica.


Krājuma izlasē eksponētas grāmatas no LNB krājuma. Tās dizainu veidojusi Linda Jeromane.


17. maijā izstādes pavadošo pasākumu programmas ietvaros notiks vēsturnieces, LNB Letonikas un Baltijas centra vadītājas Kristīnes Zaļumas priekšlasījums "Praktiskā dzīve starp Rozēm un Magonēm" par praktisko padomu grāmatās aprakstītiem muižu saimniecību uzturēšanas darba procesiem un muižas kalpotājiem, kas tos realizēja.


2023. gadā telpā "Retumu pasaule" plānotas vēl trīs krājuma izlases:

  • Dziesmu svētku pirmsākumi. Jūnijs–augusts;

  • Seniespiedumi sengrieķu valodā un to tulkojumi latviešu valodā. Antīkās literatūras tulkotājs Augusts Ģiezens (1888–1964). Septembris–novembris;

  • Grāmatizdevējs Ansis Gulbis (1873–1936): ietekme uz nacionālās grāmatniecības attīstību. 2023. gada decembris – 2024. gada februāris.

Krājuma izlases top cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros ar Latvijas Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu. Saruna notiek Latviešu grāmatas piecsimtgadei veltītu lasījumu cikla ietvaros, tā norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.


Krājuma izlase apskatāma LNB darba laikā.


Papildu informācija: Pauls Daija Pētniecības vadītājs Latvijas Nacionālā bibliotēka E-pasts: pauls.daija@lnb.lv

Comments


bottom of page