top of page

Priekšlasījums "The Antwerp Roots of the Riga City Printer’s Office: The Lives and Afterlives of Niclaes Mollijns"

Registration is closed
See other events

Notikuma vieta un laiks

2023. g. 24. maijs 18:00

Plantēna–Moretusa muzejs, Vrijdagmarkt 22, 2000 Antwerpen, Beļģija

Informācija

24. maijā plkst. 18.00 (pēc Rīgas laika) Plantēna–Moretusa muzejā, Antverpenē, notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Letonikas un Baltijas centra krājuma ekspertes Beātes Orlovas priekšlasījums "The Antwerp Roots of the Riga City Printer’s Office: The Lives and Afterlives of Niclaes Mollijns". Priekšlasījums notiek izstādes "Tipogrāfa esence. Nikolauss Mollīns: Rīga–Antverpene" ietvaros. Pasākumam iespējams pieslēgties arī attālināti.

Priekšlasījums piedāvās detektīva cienīgu stāstu par Rīgas pirmo iespiedēju. 1586. gadā Antverpenē iznāk pēdējā pilsētā izdotā Nikolausa Mollīna grāmata. Divus gadus vēlāk tipogrāfs ar līdzīgu vārdu darbu uzsāk Rīgā. Lai gan jau gadsimtu pētniecībā nostiprinājusies pārliecība, ka abās pilsētās darbojusies viena un tā pati persona, Nikolausa Mollīna darbība līdz šim pētīta fragmentāri, pievēršoties katrai pilsētai atsevišķi.

Klausītāji iepazīsies ar jaunākām atziņām par 16. gadsimta Flandrijas un Livonijas grāmatniecības nozaru mijiedarbību, aplūkojot Nikolausa Mollīna Antverpenes un Rīgas darbības posmus kā vienotu veselumu. Abos reģionos drukāto grāmatu salīdzinājums atklās grāmatrūpniecības prakšu un grāmatu dizaina principu pārnesi, kā arī ļaus uzzināt vairāk par konkrētiem kokgriezumiem un ornamentiem, kurus Nikolauss Mollīns atvedis no Antverpenes uz Rīgu. Priekšlasījuma ietvaros būs iespēja ielūkoties arī  N. Mollīna "pēcnāves" dzīvē: viņa ieviesto grāmatu veidošanas principu un Antverpenē iegūto grāmatu ornamentu pielietojumā vēlāko Rīgas pilsētas tipogrāfu darbos.

Priekšlasījums notiks angļu valodā. Pieteikties ŠEIT.

Priekšlasījums notiek izstādes "Tipogrāfa esence. Nikolauss Mollīns: Rīga–Antverpene" atklāšanas priekšvakarā. Izstādē pirmo reizi Mollīna Antverpenē un Rīgā atstātais mantojums aplūkots kā vienots veselums, piedāvājot viņa darbu izlasi no LNB un Plantēna-Moretusa muzeja krājuma. Starptautiskas izstādes norise Plantēna–Moretusa muzejā ir unikāls notikums, kas sniedz iespēju eksponēt Latvijas grāmatniecības vēstures zelta fondu vienā no Eiropas slavenākajiem tipogrāfijas muzejiem. Plantēna–Moretusa muzejs, kurā aplūkojama 16. gadsimta tipogrāfija, iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Izstāde "Tipogrāfa esence" Antverpenē būs apskatāma līdz 28. jūnijam.

Izstāde tapusi cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros ar Latvijas Kultūras ministrijas, Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes finansiālu atbalstu. Īpašs paldies par atbalstu izstādes īstenošanā Latvijas vēstniecībai Beļģijā.

 

Papildu informācija:

Ineta Vaivode

Projektu vadītāja

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Tālr.: 29978329

E-pasts: ineta.vaivode@lnb.lv

Dalīties

bottom of page