top of page

Pasākums "Izrakt Šteinhaueru. No Pārdaugavas līdz Pensilvānijai"

Notikuma vieta un laiks

2023. g. 11. jūl. 17:30

Latvijas Nacionālā bibliotēka, 11. stāvs, Mūkusalas iela 3, Rīga, Latvija

Informācija

11. jūlijā plkst. 17.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) korē (11. stāvā) notiks pasākums "Izrakt Šteinhaueru. No Pārdaugavas līdz Pensilvānijai". Šis ir jau otrais LNB organizētais pasākums ar mērķi pievērst uzmanību izcilajai, bet nepelnīti aizmirstajai Jāņa Šteinhauera (1705–1779) personībai. Dalība bez maksas.

Pirmais latviešu politiķis, izglītotājs un mecenāts, pirmais mūsu lieluzņēmējs ar Eiropas vērienu un cīnītājs par latviešu tiesībām, Rīgas hernhūtiešu (brāļu draudzes) kustības vadītājs – Jāņa Šteinhauera darbības virzienu dažādība un vēriens ir apbrīnas vērti. Viņa vārds mūsdienu sabiedrībā ir mazpazīstams, bet, lielā mērā pateicoties arhitektam un Šteinhauera pētniekam Pēterim Blūmam, tas pamazām tiek izcelts no aizmirstības. Šā gada 31. martā LNB notika pirmais Šteinhaueram veltītais pasākums, kas pulcēja ap 200 interesentu.

Pasākums "Izrakt Šteinhaueru. No Pārdaugavas līdz Pensilvānijai" turpinās aizsākto sarunu, paplašinot kopējo kontekstu un liekot uzsvaru uz Jāņa Šteinhauera un hernhūtiešu kustības starptautisko dimensiju. Šteinhauera pazinēji un pētnieki tiksies, lai dalītos atklājumos par neparastākajām viņa biogrāfijas šķautnēm. Īpašs uzsvars tiks likts uz hernhūtiešu kustību kā starptautisku fenomenu – arī Šteinhauers bija dalībnieks globālā kultūras un reliģijas tīklojumā 18. gadsimtā. Pētnieki pavērs ieskatu liecībās, kuras par Šteinhaueru glabā Eiropas arhīvi un krātuves, kā arī atklās saites, kas vieno Šteinhaueru un Pensilvānijas hernhūtiešu kopienu.

Pasākumā piedalīsies Šteinhaueru dzimtas pēctecis Joahims Šūberts (Venecuela), kurš stāstīs par savas dzimtas gaitām Amerikas kontinentā. Sarunu par aktīvu latviešu dalību hernhūtiešu jeb Morāvijas brālībā Pensilvānijā un citās ASV pavalstīs, kā arī Eiropā (Hernhūtē (Vācija), Zeistā (Nīderlande) un citviet) vadīs vēsturnieks, LNB vadošais pētnieks Mārtiņš Mintaurs, domās dalīsies mantojuma interpretācijas speciālists no Filadelfijas Pēteris Dajevskis, kultūrvēsturnieks Jānis Krēsliņš (Stokholma), Latvijas Valsts vēstures arhīva vadošais pētnieks Jānis Šiliņš, un LNB vadošā pētniece, viena no izstādes "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem" satura autorēm Beata Paškevica, kā arī virkne iepriekšējā saieta dalībnieku. Pasākumu ievadīs LNB direktora Andra Vilka priekšlasījums.

Lūdzu pieteikt līdzdalību pasākumā šeit: https://reg3.lnb.lv/register.

Pirms pasākuma plkst. 16.30 izstādē "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem" (LNB 5. stāva izstāžu zālē) notiks ekskursija tās satura autoru Beatas Paškevicas un Paula Daijas vadībā. Ekskursijā īpašs akcents tiks likts uz hernhūtiešu kustības transnacionālo raksturu un latviešu lomu šajos procesos.

Pasākums notiek cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros. Ciklu atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.

Dalīties

bottom of page