top of page

Diskusija "Grāmata. Forma. Stabilitāte"

Notikuma vieta un laiks

2023. g. 20. dec. 15:00

Latvijas Mākslas akadēmija, Kalpaka bulvāris 13, Rīga

Informācija

2023. gada 20. decembrī plkst. 15.00 Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) rīkota diskusija "Grāmata. Forma. Stabilitāte" par grāmatas formas nemainīgumu cauri laikiem un tās materialitātes īpašo nozīmi mūsdienās.

Dalība pasākumā bez maksas, bet lūgums reģistrēties ŠEIT.

Grāmata vienmēr ir bijusi kas vairāk par tekstu. Diskusija paplašinās priekšstatu par tās daudzšķautņaino dabu, izceļot formas, materialitātes un estētikas nozīmi. Grāmatas forma vairāku gadsimtu garumā palikusi gandrīz nemainīga par spīti jaunām tehnoloģijām, digitalizācijai, mainīgām lasītāju vēlmēm un mūsdienu grāmatu dizaineru rīcībā esošajam milzīgajam līdzekļu arsenālam. 15. un 16. gadsimtā nostiprinātie grāmatu veidošanas principi – tipografikas, maketēšanas un teksta lasāmības jautājumi – saglabā savu nozīmi arī mūsdienās.

Diskusijā varēs iepazīt vairāku nozaru pārstāvju redzējumu par cilvēka, tehnoloģijas un materiāla saspēli dažādos grāmatas ražošanas posmos. Sarunā piedalīsies LMA docents, mākslinieks Armands Zelčs, uzņēmuma "Arctic Paper" pārstāve Lolita Butāne, LNB Speciālo krājumu departamenta direktore Dagnija Baltiņa. Sarunu vadīs Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektore Ieva Bečere.

Pēc diskusijas visiem interesentiem būs iespēja aplūkot LMA Grafikas dizaina studentu darbu skati, kā arī īpaši atlasītu uzņēmuma "Arctic Paper" grāmatu izlasi.

Pasākums notiek, gatavojoties izstādei "Teksts mūs neinteresē", kas LNB būs skatāma no 2024. gada 18. janvāra. Izstāde pievēršas grāmatas materialitātei, tās formas nemainīgumam cauri laikiem, tajā būs skatāmi Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna darbi.

Pasākums notiek latviešu grāmatas piecsimtgadei veltītu lasījumu programmas ietvaros ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Papildu informācija:

Ineta Vaivode

Pētniecības un interpretācijas centra projektu vadītāja

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: ineta.vaivode@lnb.lv

Dalīties

bottom of page