top of page

Seminārs "Augusta Ģiezena personība un liecības par darbu Valsts bibliotēkā"

Time & Location

16. Nov. 2023, 16:00

Latvijas Nacionālā bibliotēka, 5. stāvs, Mūkusalas iela 3, Rīga

About the Event

2023. gada 16. novembrī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) telpā "Retumu pasaule" (5. stāvā) notiks semināru cikla "Satikšanās tekstos. Antīkā literatūra un tās tulkošana latviešu valodā. Augustam Ģiezenam – 135" noslēguma seminārs "Augusta Ģiezena personība un liecības par darbu Valsts bibliotēkā", kas veltīts klasiskā filologa, valodnieka, pedagoga un antīkās literatūras tulkotāja Augusta Ģiezena (1888–1964) personībai un liecībām par viņa darbu Valsts bibliotēkā (tagad – LNB). Semināru vadīs LNB Letonikas un Baltijas centra vadītāja Kristīne Zaļuma. Semināru cikla ieguvumus apkopos un kopā ar klausītājiem izvērtēs Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļas vadītāja, asociētā profesore Gita Bērziņa, profesore Ilze Rūmniece, docentes Ilona Gorņeva un Brigita Cīrule.

Seminārā būs iespēja iesaistīties sarunās, kā arī aplūkot īpaši atlasītus izdevumus no LNB krājuma.

Ja semināru vēlas apmeklēt studentu vai skolēnu grupa, vietas ierobežojuma dēļ lūgums savlaicīgi pieteikties, e-pasts: ilona.gorneva@lu.lv.

Līdz 2023. gada 16. novembrim LNB telpā "Retumu pasaule" skatāma krājuma izlase "Augusts Ģiezens – grūtumkalnā kāpējs", kas veltīta Augusta Ģiezena 135. jubilejai. Izstādes satura autore ir LNB Letonikas un Baltijas centra vadītāja Kristīne Zaļuma, dizainere – Dārta Hofmane.

Augusts Ģiezens atstājis nozīmīgu ietekmi uz antīkās literatūras tulkošanas tradīcijām Latvijā. Viņš pazīstams kā Aristoteļa "Poētikas" un Homēra "Īliadas" un "Odisejas" tulkotājs. Tulkojis arī citu antīko autoru – Aishila, Apulēja, Aristofana, Eurīpida, Hēsioda, Horācija, Katullas, Lukrēcija, Ovidija, Sofokla un Vergilija – darbus. Augusts Ģiezens darbojies kā izdevējs, sagatavojis dažādas mācību grāmatas latviešu un latīņu valodas apguvei. Viņš strādājis par pedagogu dažādās Latvijas skolās: Mālpilī, Cēsīs un vairākās skolās Rīgā. Visilgāk, turpat 25 gadus, Augusts Ģiezens nostrādājis Rīgas pilsētas 1. ģimnāzijā. Starp daudzajiem viņa skolēniem minami literatūrvēsturnieks un bibliogrāfs Valdemārs Ancītis, grāmatzinātnieks un bibliotekārs Aleksejs Apīnis, dzejnieks un esejists Andrejs Johansons, aktieris un režisors Oļģerts Kroders, režisors Varis Krūmiņš, ārsts Ilmārs Lazovskis, kā arī scenārists un aktieris Viktors Lorencs. 1920. gadā Augusts Ģiezens kā antīkās literatūras eksperts īsu laiku strādājis Valsts bibliotēkā, atlasot grāmatas nesen dibinātās Valsts bibliotēkas krājumam.

Krājuma izlase atvērta LNB darba laikā.

Krājuma izlases apskate un seminārs ir bez maksas.

Pasākuma publicitātes nodrošināšanai seminārā iespējama fotografēšana un/vai audio ieraksts.

Krājuma izlasi un semināru ciklu rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļa, Hellēnistikas centrs un Latīniskā kultūrmantojuma centrs.

Pasākumi notiek cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros ar Latvijas Kultūras ministrijas un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Papildu informācija:

Kristīne Zaļuma

Letonikas un Baltijas centra vadītāja

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: kristine.zaluma@lnb.lv

Tālr.: +371 67716016

Share This Event

bottom of page