top of page

Pāvela Štolla lekcija "Hernhūtiešu kustība latviešu un čehu kultūras krustpunktos"

Time & Location

27. Sept. 2023, 16:00

Latvijas Nacionālā bibliotēka, 5. stāvs, Mūkusalas iela 3, Rīga

About the Event

2023. gada 27. septembrī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) telpā "Retumu pasaule" (5. stāvā) notiks Prāgas Kārļa universitātes Filozofijas fakultātes Austrumeiropas studiju institūta Baltistikas nodaļas vadītāja Ph. D. Pāvela Štolla lekcija "Hernhūtiešu kustība latviešu un čehu kultūras krustpunktos". Dalība bez maksas.

Lekcija veltīta latviešu un čehu hernhūtiešu kustības jeb Brāļu draudzes vietai abu tautu kultūrā. Pāvels Štolls stāsta: "Pastāv daudzas līdzības, bet arī būtiskas atšķirības: čehu Brāļu draudzes uzplaukuma laiki bija 16. gadsimtā un 17. gadsimta pirmajās divās desmitgadēs, turpretim Vidzemē hernhūtiešu kustība bija visaktīvākā 19. gadsimta pirmajā pusē, kad Čehijā tā joprojām bija aizliegta. Īpaša uzmanība lekcijā tiks veltīta Dieva redzēšanas motīvam, kas nāk no "Jaunās Derības", parādās Jana Amosa Komenska darbā "Pasaules labirints un sirds paradīze", Jura Natanaēla Ramaņa rokrakstā "Tas ar acīm redzēts ceļš uz debesīm", kā arī Jāņa Poruka stāstos "Pērļu zvejnieks" un "Sirdsšķīsti ļaudis". Šis motīvs ir viens no "sirdsšķīsto ļaužu" personāžu tradīcijas galvenajiem pamatiem latviešu un čehu literatūrā."

Pasākums tiks fotografēts un filmēts.

Lekcija noslēdz izstādes "Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem" pavadošo pasākumu programmu. Izstāde, kas LNB skatāma līdz 2023. gada 30. septembrim, tapusi notikumu cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros un tajā pirmoreiz tik plaši eksponēts unikāls materiāls – hernhūtiešu rokraksti no LNB krājuma. Hernhūtiešu jeb brāļu draudzes kustība ir viens no neparastākajiem stāstiem Latvijas 18.–19. gadsimta vēsturē. Sākusies kā reliģiska kustība, nākamās paaudzes tā ietekmējusi daudz plašāk – modinājusi cīņai par latviešu tiesībām, cēlusi pašapziņu, veicinājusi izglītības un kordziedāšanas attīstību.

Pasākums notiek Latviešu grāmatas piecsimtgadei veltītu lasījumu programmas ietvaros ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Papildu informācija:

Maija Treile

Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: maija.treile@lnb.lv 

Tālr.: +371 29631741

Share This Event

bottom of page