top of page

Sanda Laimes lekcija par senajām zīmēm Latvijas klintīs

Sanda Laimes lekcija par senajām zīmēm Latvijas klintīs
Sanda Laimes lekcija par senajām zīmēm Latvijas klintīs

Time & Location

2024. gada 23. maijā plkst. 17.00

Rīga, Mūkusalas iela 3, Rīga, Latvija

About the Event

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva “Virtakas klasē” notiks pētnieka Sanda Laimes lekcija “Senās zīmes Latvijas klintīs”. Ieeja bez maksas.

Lekcijas gaitā varēs iepazīt Virtakas ieža un citās Latvijas klintīs atstāto seno rakstu zīmju izpētes vēsturi, mūsdienu interpretācijas un interesantākos faktus.

Šobrīd dažādos Latvijas smilšakmens iežos saglabāto zīmju skaits pārsniedz trīs tūkstošus. Atstāto liecību izcelšanās vēsture ir atšķirīga, bet tiek uzskatīts, ka tās ir saistāmas ar nu jau zudušām rakstu tradīcijām un rituāliem. LNB mācību telpa “Virtakas klase” nosaukta par godu Braslas upes krastā esošajam Virtakas iezim, kurā saglabājušies iegrebti vēlo viduslaiku raksti – dzimtu un aizsardzības zīmes. Virtakas ieža rakstus 1985. gadā atklāja dabas retumu pētnieks un publicists Guntis Eniņš ar biedriem, kas bija devušies ekspedīcijā gar Braslas upi jaunu, nezināmu alu meklējumos. Uz “Virtakas klases” sienas skatāma ieža rakstu kopija divkārtējā palielinājumā. Tā simbolizē Latvijas grāmatniecības senāko posmu – rakstus, kas Latvijas teritorijā lietoti pirms un daļēji arī paralēli kristietības un alfabētu ieviešanai.

Dr. philol.Sandis Laime ir Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks, un jau vairāk nekā 20 gadus nodarbojas ar Latvijas klinšu rakstu apzināšanu, dokumentēšanu un zinātnisku izpēti.

Lekcija notiek norišu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros ar Latvijas Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Vairāk informācijas gramatai500.lv.

Papildu informācija:

Diāna Lielmane

Pētniecības un interpretācijas centra muzejpedagoģe

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: diana.lielmane@lnb.lv

Share This Event

bottom of page