We call on everyone who could enrich the landscape of 500th anniversary events with their ideas to participate in 500 years of Latvian Books. Your idea should be in line with one of the themes proposed for each year (see the section on the 500th Anniversary). It can be related to the history of publishing, literature, language, personalities whose contribution was noteworthy in their field, as well as to locations where significant events took place.
Ideas can be proposed by individuals (groups of like-minded people) or institutions.

Līdz š. g. 1. oktobrim gaidīsim VIENU jums ĪPAŠI SVARĪGU grāmatu AR PERSONĪGU ierakstu nākamajam lasītājam kā dāvinājumu Tautas grāmatu plauktam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, nodrošinot tai mūžīgu glabāšanu. Tautas grāmatu plaukts ir radies pasaules mēroga simboliskā akcijā – Grāmatu draugu ķēdē 2014. gadā – atklājot Gaismas pils ēku, un tam ir sava mājas lapa https://tautasgramatuplaukts.lv/ . Lūdzam nosūtīt savu īpašo grāmatu Latvijas Nacionālajai bibliotēkai pa pastu: Rīgā, Mūkusalas ielā 3, LV-1423, ar norādi “Dāvinājums Tautas Grāmatu plauktam”. Ja esat Rīgā, lūdzam grāmatu nogādāt uz LNB, nododot to Klientu apkalpošanas centrā.

Ja tu strādā ar bērniem vai vēlies kādā vasaras nometnē vai sarīkojumā iepazīstināt dažādas paaudzes ar dažiem svarīgiem “Latviešu grāmatai 500” faktiem, tad aicinām iepazīties ar pašizdrukājamu plakātu izstādi – saistošu stāstu, kas būs viegli uztverams visām paaudzēm latviešu un angļu valodās. Tos var gan skatīt e-vidē, gan izdrukāt kā A4 darba lapas skolas bērniem, izstādīt izdrukātus lielākā formātā vasaras nometnēs, iestādēs, svinīgos sarīkojumos, latviešu centros, nosūtīt draugiem ārvalstīs.
Apskatiet un lejuplādējiet plakātus šeit: https://ej.uz/PlakatiGramatai500
Aizsūti saviem draugiem ārvalstīs, paņem līdzi Erasmus projektos un studijās ārvalstīs pašizdrukājamu plakātu izstādi angļu valodā, kur vieglā, asprātīgā veidā latviešu grāmata satiekas ar citām kultūrām un aicina apmeklēt Latviju.

Noskaties 11 īsus, tematiskus uzziņu video stāstus, kas skaidro dažādos notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” vēsturiskos aspektus, kā arī runā par latviešu grāmatas un grāmatniecības nozīmīgumu mūsdienās.

Skolēniem vai ikvienam, kuram interesē ieskatīties latviešu grāmatniecības piecos gadsimtos, pasakot savu paldies grāmatizdevējiem, autoriem, skolotājiem, sabiedriskajiem darbiniekiem un 20 lasītāju paaudzēm, pieejama viegli uztverama prezentācija latviešu un angļu valodās.
Priecājamies, ka Amerikas Latviešu apvienības (ALA) Kultūras nozare ir izziņojusi savu akciju, atzīmējot “Latviešu grāmatai 500”! Akcijā var piedalīties, meklējot savos grāmatplauktos un nosūtot uz Latviju trimdā izdotas latviešu grāmatas, kuru Latvijas Nacionālajai bibliotēkai nav vai trūkst nepieciešamo eksemplāru. Grāmatas būs ziedojums bibliotēkai un paliks tās rīcībā un mūžīgā glabāšanā. Grāmatu saraksti atrodami e-pasta pielikumā, kā arī Google mapes saitē. Lūdzu, sūtiet tikai tās grāmatas, kas iekļautas klāt pieliktajos sarakstos. Ja rodas jautājumi, lūdzu, rakstiet ALA Kultūras nozares vadītājai Valdai Grinbergai: culture@alausa.org.

Vairāku gadu garumā Latvijas Nacionālās bibliotēkas pētnieki ir izstrādājuši unikālus zinātniskus pētījumus un radījuši gan akadēmiskas, gan populārzinātniskas grāmatas par latviešu grāmatniecības piecsimtgades tēmām. Grāmatas atklāj jaunu faktus no mūsu grāmatniecības vēstures, stāsta gan par zināmiem, gan aizmirstiem vai agrāk neatklātiem notikumiem un personībām. Priecāsimies, ja kāda no tām nokļūs jūsu grāmatplauktā vai kļūs par dāvanu. Grāmatas var iegādāties: https://eveikals.lnb.lv/books/
Jaunākiem lasītājiem varētu būt saistoša neliela animācija par to, kas notika ar pirmo grāmatu latviešu valodā! Noskatieties to kopā un šeit arī stāsts tiem, kas jau prot lasīt.
Tas notika jau pirms 500 gadu un par to varētu uzrakstīt varenu piedzīvojumu stāstu! 1525. gadā uz Rīgu no Vācijas mucās ceļoja pirmie drukātie darbi latviešu un igauņu valodās – tolaik ceļa somu vietā nereti izmantoja mucas. Sūtījums līdz Rīgai tomēr nenonāca – Lībekas pilsētā grāmatas “arestēja”, jo tās saturēja katoļu baznīcai satraucošu saturu – luterāņu tekstus, kas sludināja reformas. Pētnieki ir atraduši tā laika pilsētas vadītāja pierakstus, ka tas ir noticis 8. novembrī. 500 gadu – tas ir gandrīz piecas reizes vairāk nekā Latvijas valstij šodien! 500 gadu – tās ir 20 lasītāju paaudzes.
Uzdāvini sev un savai ģimenei un draugiem pastaigu pa Rīgas parkiem, uzmeklējot uz kāda no soliņiem latviešu autoru domu graudus!
Domu graudus meklē Uzvaras parkā, Sakuras dārzā, Arkādija parkā, pie Māras dīķa, Dzegužkalnā, Nordeķu parkā, Bolderājas velo ceļā, Ķengaraga promenādē, Strēlnieku laukumā, pie Bastejkalna, Brīvības laukumā, Operas nama skvērā, pie Latvijas Universitātes, pie Rīgas Doma, Vērmanes parkā, Esplanādē, Viestura dārzā, Neatkarības laukumā, Ziedoņdārzā, kā arī pie Mežaparka estrādes.
Latvijas Nacionālā bibliotēka šo ideju ir īstenojusi sadarbībā ar SIA “Rīgas meži” – liels paldies par atsaucību!
