top of page

Letonikas un Baltijas centrs turpina pasākumu ciklu “Svina ķieģelis” ar semināru “Senči un pēcteči. Meklējumi dzīvē un grāmatās”


2025. gada 22. maijā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Retumu pasaules telpā (5. stāvā) notiks pasākumu cikla “Svina ķieģelis” kārtējais seminārs “Senči un pēcteči. Meklējumi dzīvē un grāmatās”. Semināra pirmajā daļā par to, kā mūsu dzīvi ietekmē senču likteņi, vēstīs Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliogrāfijas institūta projektu vadītāja un UDK eksperte, aizrautīga un zinoša dzimtu pētniece Rita Legzdaine. Otrajā daļā ar izdevumiem, kuru centrā ir dažādu personu biogrāfiju apkopojumi, iepazīstinās Letonikas un Baltijas centra galvenā bibliogrāfe filoloģe Ieva Miķelsone. Semināru vadīs Letonikas un Baltijas centra vadītāja vēsturniece Kristīne Zaļuma. Ieeja – bez reģistrācijas un bez maksas.


Pasākumu cikls “Svina ķieģelis” veltīts izpratnes veicināšanai par Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumā esošajiem vēstures un tās palīgzinātņu materiāliem, kurus ir iespējams prasmīgi izmantot dažādu tēmu izpētē.


Seminārs “Senči un pēcteči. Meklējumi dzīvē un grāmatās” galvenokārt veltīts personībai – pagātnē, tagadnē un nākotnē. Seminārā uzzināsi par to, kā mūsu dzīvi un lēmumus tieši vai netieši ietekmē mūsu senču likteņi. Nereti mēs nesam sevī ne tikai savu, bet arī iepriekšējo paaudžu pārdzīvojumus, neatrisinātas situācijas un tādējādi pieņemam lēmumus, kuri var atspoguļoties mūsu attiecībās, veselībā, kā arī ietekmēt mūsu dzīves un pat hobiju izvēles. Šajā kontekstā tiks pieminēts psihoterapeits un filozofs Berts Helingers (1925–2019) un viņa sistēmisko sakārtojumu metode, kura palīdz ieraudzīt dzimtas samezglojumus, tādā veidā nonākot pie jaunām atklāsmēm, veidojot pieauguša un pieņemoša cilvēka skatu uz sevi un savu dzimtu. Rita Legzdaine iepazīstinās ar epiģenētikas atklājumiem par to, vai dzimtas locekļu pārdzīvojumi un traumas var tikt mantotas ģenētiski, kāda nozīme ir genogrammas veidošanai, kā arī dalīsies savā pieredzē, aicinot katru klausītāju uzdot sev jautājumus, uz kuriem atbildes jāmeklē tālāk par biogrāfiskajiem datiem. 

Savā stāstījumā Rita Legzdaine iekļaus informāciju par to, kā bibliotēkas resursos meklēt kāda cilvēka dzīvesstāstu, dzimtai veltītu izdevumu, ģenealoģiskus un novadpētnieciskus datus, kas var būt noderīgi dzimtas izpētē.


Otrajā semināra daļā Ieva Miķelsone ar aizrautību un ilgu gadu pieredzi darbā ar krājumu padziļināti pievērsīsies izdevumiem, kuros apkopojošā veidā iespējams izzināt daudzu personību datus un dzīvesstāstus, iegūt kaut nelielu, bet nozīmīgu uzziņu. Tie ir būtiski izdevumi un avoti dzimtas vēstures izzināšanai, īpaši tiem, kas vēlas padziļināti pētīt atsevišķu personu gaitas laikā un telpā. Semināra dalībniekus iepazīstināsim ar iespējām, kādas sniedz Latvijas Nacionālās bibliotēkas Letonikas un Baltijas centra Letonikas krājumā glabāto izdevumu izmantošana. Īpašs uzsvars tiks likts uz atšķirībām starp teoriju un praktisko pieredzi darbā ar dažādiem šāda veida izdevumiem.


Seminārā būs iespēja iesaistīties sarunās, uzdot jautājumus, kā arī aplūkot īpaši atlasītus izdevumus no LNB krājuma.


Nākamie cikla “Svina ķieģelis” semināri rudenī turpinās iesākto ģenealoģijas tēmu, joprojām pievēršoties dzimtas pētīšanas praktiskajai pusei, un speciālisti sniegs padziļinātu ieskatu, kā efektīvi lietot šos resursus.


Pasākumi notiek ciklā “Latviešu grāmatai 500”.


Pasākuma publicitātes nolūkā seminārā iespējama organizatoru nodrošināta fotografēšana un/vai audio ieraksts.

 

Papildu informācija:

Kristīne Zaļuma, Ph.D.

Letonikas un Baltijas centra vadītāja

Speciālo krājumu departaments

E-pasts: kristine.zaluma@lnb.lvTālr. +371 67716016

Commentaires


LNB_un_LG500_logo.png
vienkrasu_rgb_balts.png

gramatai500@lnb.lv, tālr. 67716235

  • Facebook
  • Instagram
  • X
  • Youtube
  • Soundcloud
  • Spotify

Latvijas Nacionālā bibliotēka

​Mūkusalas iela 3

Rīga, LV-1423

© 2022 Latvijas Nacionālā bibliotēka

bottom of page