top of page

Izstādes atklāšana "Latviešu Avīzes" 200

2022. gada 26. oktobrī Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja izstāžu zālē tika atklāta izstāde ""Latviešu Avīzes" 200: ceļā uz mediju sabiedrību", ko kopīgi organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs.


Izstāde tapusi notikumu cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros, atzīmējot rakstītā vārda latviešu valodā nozīmi un ietekmi sabiedrībā un kultūrā cauri gadsimtiem. 2025. gadā sagaidīsim latviešu grāmatas piecsimtgadi un ceļu uz to izgaismos daudzveidīgu notikumu cikls "Latviešu grāmatai 500", ko īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar citām kultūras un atmiņas institūcijām. Par izstādes norises vietu zīmīgi izvēlēta Jelgava, kur 1822. gadā tika izdots pirmais laikraksts latviešu valodā "Latviešu Avīzes", tā iedibinot avīžniecības laikmetu, kura turpinājumu mūslaikos var ieraudzīt interneta ziņu portālu, elektronisko mediju un citu plašsaziņas līdzekļu darbībā. Izstāde stāsta par "Latviešu Avīžu" darbību vairāk nekā 94 gadu garumā, līdz 1915. gadā to pārtrauca Pirmais pasaules karš. Izstāde iepazīstina ar izcilām personībām, kuras piedalījās "Latviešu Avīžu" veidošanā, kā arī ļauj ielūkoties laikraksta ziņu slejās, kur lasāmi gan svarīgi un sensacionāli, gan ikdienišķi Kurzemes, Baltijas un pasaules notikumi.

"Latviešu Avīžu" pirmais redaktors Karls Frīdrihs Vatsons, reiz jokojot, savu laikrakstu nodēvēja par "nemirstīgo avīzi". Viņam bija taisnība – "Latviešu Avīzes" ir nemirstīgas ne vien mediju vēsturē, bet arī – mūžīga vērtība Latvijas vēsturē un kultūrā.

Izstāde apskatāma Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā Akadēmijas ielā 10 līdz 2023. gada 25. janvārim.

Satura autore: Dr. hist. Vita Zelče Dizains: Una Grants

Izstāde tapusi ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.Comments


bottom of page