top of page

Grāmatu oriģinālsējumu izstāde "Izlasītas grāmatas" Liepājas muzejāNo 2024. gada 15. marta (izstādes atklāšana) līdz 28. aprīlim Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē skatāma grāmatu oriģinālsējumu izstāde “Izlasītas grāmatas”.


Izstādē “Izlasītas grāmatas” aplūkojami vairāk nekā 150 grāmatu oriģinālsējumi, ko iesējuši profesionāli mākslinieki–grāmatsējēji no Latvijas, kuri aktīvi darbojas Latvijas Grāmatsējumu un ādas dizaina asociācijas (LGĀDA) rīkotajās izstādēs un projektos: Aiva Bumbure, Anda Līce, Astrīda Siltuma, Biruta Auna, Armīns Ozoliņš, Dace Pāže, Ilda Sīlis, Ilizane Grīnberga, Ilze Goldberga, Ilze Karlsone, Imants Rusmanis, Inese Pitkēviča, Inga Galvāne, Inta Putniņa Cīrule, Liene Eltermane, Lolita Katkovska, Sarmīte Leja, Solvita Terbeta, Valda Āboliņa, Valda Ozola, Velga Niedre, Vija Kokle, un Lietuvas: Lolita Grabauskiene, Ramute Toliušīte (Ramute Toliušyte) un Relite Miele, citu nozaru mākslinieki, grāmatu mīļotāji, lasītāji un literatūras cienītāji: Aira Rimbeniece, Andra Pelna, Anita Ozoliņa, Anita Zīverte, Daiga Krzlšteka, Egita Dumbre, Elita Balčus, Gustavs Zālītis, Gundega Rezevska, Kristīne Švarca, Signe Kraukle, Līga Veide Nedviga, Māra Ādolfa, Rasa Zālīte, Sanita Zandere, kā arī izcili grāmatsiešanas meistari, kas nodevuši savu meistarību tālāk daudzām grāmatsējēju paaudzēm: Valija Zandere 1927–2010, Līna Zandere 1897–1984 un Mārtiņš Bremze 1933–2021.


Lielu daļu grāmatsējēju, kuru darbi aplūkojami izstādē, vieno gūtā izglītība Tallinas Mākslas institūtā (šodien – Igaunijas Mākslas akadēmija). Izvēloties krāsas, materiālus, vāka kompozīciju un citus dekoratīvos elementus, mākslinieki grāmatas ietvaru veidojuši, akcentējot tās saturu. Katrs sējums ir unikāls gan materiālu izvēlē – āda, koks, metāls, tekstils un papīrs, gan arī atšķiras oriģinālsējumu veidošanas rokraksts un kompozīcijas, kopumā radot neapšaubāmu baudījumu.


Izstādi sadarbībā ar Liepājas muzeju rīko biedrība “Jaunā mākslas lāde”, kurā apvienojušās mākslinieces no Latvijas – Liene Eltermane, Ilze Karlsone, Inga Galvāne, Signe Kraukle un Lietuvas – Lolita Grabauskiene, Ramute Toliušīte un Relite Miele. Biedrība kopš 2002. gada darbojas, lai saglabātu un attīstītu kultūras vērtības Latvijā, tai skaitā grāmatsējēju arodu.


No 2021. līdz 2025. gadam Latvijā tiek atzīmēta latviešu grāmatniecības piecsimtgade. 1525. gadā iespieda pirmo grāmatu latviski, un tas aizsāka latviešu grāmatu kultūras attīstību piecu gadsimtu garumā. Nozīmīgā drukātās grāmatas jubileja rosina diskusijas par lasīšanas nozīmi un veidu, grāmatsējēju profesijas aktualitāti, kā arī par to, kāda vieta ir grāmatai kā domas nesējai mūsdienu digitalizētajā pasaulē.


Izstādes kuratore – ādas apstrādes māksliniece Liene Eltermane

Ieejas maksa: pieaugušie 1,50 EUR, skolēni, studenti un pensionāri 1,00 EUR. 

Коментарі


bottom of page